Onder het motto Bekend maakt Bemind gaat jouw klas in gesprek met iemand die zelf heeft moeten vluchten. Zo krijgt een vluchteling het podium. Twee getrainde vrijwilligers komen langs in de klas, één van hen heeft een vluchtachtergrond. Zijn of haar persoonlijke verhaal staat centraal in de gastles. Natuurlijk is er veel ruimte voor de leerlingen om vragen te stellen.
Bekend maakt Bemind kan goed worden ingezet in het kader van onderwijs over burgerschap.
Iedereen heeft wel een mening over vluchtelingen. Soms is deze gebaseerd op feiten, maar vaak op misverstanden en vooroordelen. Een ontmoeting is dé manier om vooroordelen weg te nemen en begrip te creëren. Het project Bekend maakt Bemind faciliteert deze cruciale ontmoetingen op kleine schaal waarbij een vluchteling vertelt over zijn of haar persoonlijke ervaringen. Tijdens deze interactieve voorlichting delen we eerst wat feitelijke informatie: waarom moeten mensen vluchten? Wat is het verschil tussen een vluchteling, asielzoeker en een migrant? De nadruk ligt echter vooral op het persoonlijke verhaal van een vluchteling en de interactie met de groep. Tijdens de gehele voorlichting is er veel ruimte voor vragen.
"Je zag tijdens de les gezichten wel veranderen, het was vaak bij het persoonlijke verhaal erg stil." - Willem van Oranje College Wijk en Aalburg
Stel je voor… Dat je niet veilig bent in je eigen land: je huis is gebombardeerd en er is niets meer van over.
Dat je wordt opgepakt alleen omdat je naar een andere plek bent gegaan om te studeren. Maar het bewind in je land verbied je om je dorp te verlaten.
Dat jouw leven gevaar loopt omdat je seksuele voorkeur niet wordt geaccepteerd.
Dat je alles plots achter moet laten, vaak zonder afscheid te kunnen nemen van vrienden en familie.
Dat al je spaargeld en soms dat van je familie opgaat aan jouw vlucht.
Dat je niet weet waar je familie en vrienden zijn en of ze überhaupt nog leven, of dat je geen contact meer met ze kunt opnemen omdat je ze anders in gevaar te brengt.
Maak als onderdeel van ons pakket ook gebruik van onze toolkits die we speciaal voor scholen hebben ontwikkeld. Hierin hebben wij een selectie documentaires, voorstellingen, boeken en websites over het thema vluchten verzameld die gebruikt kunnen worden als voorbereiding op de voorlichting, maar ook als verdieping tijdens de discussie.
Bereid je klas voor
De ervaring leert dat het gesprek veel sneller en diepgaander op gang komt wanneer leerlingen al kennis hebben gemaakt met het onderwerp en vooraf hebben nagedacht over vragen die ze zouden willen stellen.
De door ons ontwikkelde toolkit kan hier goed voor worden ingezet.
Voeg een review toe